Hlavní stránka


Třeboňští pištci - historie

Soubor zobcových fléten Třeboňští pištci založili v roce 1974 učitelé Mgr. Milena Šimečková a Mgr. Václav Šimeček, kteří jej dodnes vedou a vychovávají ve svém volném čase nové hráče.

Ve dvou současných koncertních souborech, které mají odlišný repertoár a jsou věkově diferencovány, působí kolem 60 mladých hudebníků, převážně žáků a studentů třeboňských škol.

Pištci hrají na všechny druhy zobcových fléten, jsou doprovázeni violoncellem, kytarou, zvonkohrou, klavírem, drobnými bicími nástroji. Oba soubory mají rovněž své pěvecké sólisty. Kmenový repertoár zahrnuje více než 200 skladbiček a písní interpretovaných zpaměti. Během téměř dvacetipětileté existence prošlo souborem více než 150 mladých lidí, kteří absolvovali stovky koncertů doma i v zahraničí.

Základ repertoáru tvoří renesanční a barokní česká a evropská hudba. Pištci dále hrají a zpívají v úpravách M. a V. Šimečkových jihočeské lidové písně, vánoční písně, latinskoamerické folklórní melodie a evergreeny světové populární hudby, v poslední době i černošské spirituály.

Třeboňští pištci natočili v průběhu let množství rozhlasových a televizních pořadů a hudebních nahrávek. V roce 1984 obdrželi medaili ministra kultury v Roce české hudby a v roce 1986 byli vyznamenáni jihočeskou uměleckou cenou.

Stylové rozpětí obou souborů je značně široké, proto běžně koncertují jak na "vážných podiích", tak i na folkových festivalech pro mladé publikum (např. Mezinárodní hudební festival Český Krumlov).

V roce 1993 natočil soubor pro firmu Monitor EMI ve spolupráci s FT Records své první CD s názvem "Kdo chce býti veselý". Album obsahuje starou hudbu a jihočeské lidové písně. V současné době vyšlo znovu v reedici. V roce 1994 vyšlo u firmy Edit Praha druhé album - CD a MC "Hej Hou" - s filmovou hudbou z Disneyovy Sněhurky a s mnoha světovými evergreeny a latinskoamerickými melodiemi. Česká televize před časem natočila recitál souboru v prostředí třeboňského zámku a malebné přírody jihočeských Blat pod názvem Na tej třeboňskej hrázi.

V roce 1999 oslavují Třeboňští pištci 25 let - čtvrtstoletí svého vzniku. K tomuto jubileu natočili své třetí album. Toto CD nese název "Aj, růže rozvila se" a zahrnuje renesanční a barokní hudbu i jihočeské lidové písně.